Farver midt i alt det grå

Siden vi kom hjem fra DK, har Bonn ligget under en tung dyne af skyer, så himlen er grå fra morgen til aften. Det er ikke ligefrem smukt vintervejr, og desværre er der ikke umiddelbart nogen opklaring på vej i den næste uges tid. I de sidste par dage har jeg gået og sukket over, at der manglede nogle blomster i lejligheden, og i dag tog jeg fat om problemet.

Ved siden af Karsstadt (stormagasin) ligger der en ret lækker blomsterbix, og det var der jeg gik hen for at finde nogle lækre friske farver til hjemmet. Som det ses, var der masser at vælge imellem, men jeg har en svaghed for tulipaner og andre løgplanter, så det var dét, jeg gik efter.

Roserne var nu også mægtigt smukke, det skal jeg medgå. Men man må jo vælge, og så komme tilbage ved en anden lejlighed. Det har man da lov til.

For den fyrstelige sum af €15 gik jeg glad hjem med 2 smukke amaryllis, 1 bundt pink tulipaner og et bundt lyserøde hyacinter. Det var lige, hvad der manglede efter julepynten er blevet pillet ned.

 

This entry was posted in Ubesluttet and tagged , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Farver midt i alt det grå

  1. Karina Beck says:

    Hvor er det nogle dejlige billeder. Jeg har det ligesom dig. Jeg har også vildt lyst til farver og blomster for tiden. Så der er også lige kommet en Amaryllis hjem hos mig ; )
    God aften.

  2. Sarah says:

    Åh hvor ser det bare skønt ud! Elsker elsker blomster og tulipaner er også en favorit her (sammen med masser af andre ;O))
    Så lige på din uge 1 igen – f*ck hvor er den altså flot. Er helt misundelig over hvor tjekket den ser ud (men er nu også meget glad for min).

  3. Det er helt utrolligt, men man blliver da super glad over disse billeder. Jeg kan godt forstå, at det var svært at vælge. hvilke der skulle med dig hjem.

  4. Jette says:

    Wow… sikke nogle skønne billeder!! Forstår dig fuldt ud mht. farver…alt er gråt og dunkelt lige nu, og med julepynten pakket væk, bliver det simpelthen så bart! Jeg styrter også altid ud og køber friske blomster for at få lidt kulør indendørs igen :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>